People

Meet the team

Leadership team

David Sailor

Project Director

School of Geographical Sciences and Urban Planning, ASU

Jean Andino

Deputy Director

School for Engineering of Matter, Transport, and Energy, ASU

Patricia Solis

Resilient Solutions co-lead

School of Geographical Sciences and Urban Planning, ASU

Ladd Keith

Resilient Solutions co-lead, and institutional lead

College of Architecture, Planning, and Landscape Architecture, University of Arizona

Enrique Vivoni

Observations co-lead

School of Sustainable Engineering and the Built Environment, ASU

Katia Lamer

Institutional lead

Brookhaven National Laboratory

Matei Georgescu

Modeling co-lead

School of Geographical Sciences and Urban Planning, ASU

Kevin Gurney

Modeling co-lead

School of Informatics, Computing, and Cyber Systems

Northern Arizona University

Joshua New

Institutional lead

Energy and Transportation Science Division

Oak Ridge National Laboratory

Mukul Tewari

Institutional lead

IBM Research

Ted Schuur

Observations co-lead

College of the Environment, Forestry, and Natural Sciences, NAU

Wendy Barnard

Evaluation lead

College Research and Evaluation Services Team, ASU

Project Managers & Postdocs

Dr. Deepak Amaripadath

Postdoctoral Research Associate

Arizona State University

Dr. Pawlok Dass

Postdoctoral Research Associate

Northern Arizona University

Dr. Edwin Davis

Postdoctoral Research Associate

Brookhaven National Laboratory

Dr. Lech Gawuc

Postdoctoral Research Associate

Northern Arizona University

Dr. Parag Joshi

Postdoctoral Research Associate

Brookhaven National Laboratory

Dr. Anna Kato

Postdoctoral Research Associate

Northern Arizona University

Kirsten Lake

Project Coordinator

School of Landscape Architecture & Planning, UArizona

Dr. Fengqi Li

Postdoctoral Research Associate

Oak Ridge National Laboratory

Elijah Martin

Field Technician

Arizona State University

Dr. Modeste Nematchoua

Postdoctoral Research Associate

Northern Arizona University

Dr. Rabindra Pokhrel

Postdoctoral Research Associate

Arizona State University

Dr. Malini Roy

Postdoctoral Research Associate

School of Landscape Architecture & Planning, UArizona

Dr. Saeideh Sobhaninia

Postdoctoral Research Associate

Arizona State University

Dr. Xiangmin Sun

Postdoctoral Research Associate

Arizona State University

Shannon Zweig

Project Manager

School of Geographical Sciences and Urban Planning, ASU

Thematic Research Teams

Observations Team

Deepak Amaripadath, ASU

Jean Andino, ASU

Michelle Dao, ASU

Edwin Davis, BNL

Matthew Fraser, ASU

Ruby Hurtado, ASU

Jason Jedinak, ASU

Michael Jensen, BNL

Joseph Karanja, ASU

Lisandra Krebs, ASU

Katia Lamer, BNL

Chris Chaeha Lim, UArizona

Edward Luke, BNL

Elijah Martin, ASU

Giuseppe Mascaro, ASU

Ariane Middel, ASU

Alamin Molla, ASU

Vernon Morris, ASU

Anthony Priano, IBM

Ellis Robinson, UA

Nidia Rojas, ASU

Helen Rowe, NAU

David Sailor, ASU

Ted Shuur, NAU

Xiangmin Sun, ASU

Jennifer Vanos, ASU

Zachary Van Tol, ASU

Enrique Vivoni, ASU

Daniel Waxman, BNL

Modeling team

Jean Andino, ASU

Aashish Aryla, ASU

Mikhail Chester, ASU

Shovan Chowdhury, ORNL

Edwin Davis, BNL

Pawlok Dass, NAU

Xiangwen Deng, ASU

Melissa Dumas, ORNL

Lech Gawuc, NAU

Matei Georgescu, ASU

Kevin Gurney, ASU

Parag Joshi, BNL

Joseph Karanja, ASU

Anna Kato, NAU

Ladd Keith, UArizona

Katia Lamer, BNL

Fengqi Li, ORNL

Alamin Molla, ASU

Mohamed Moustaoui, ASU

Modeste Nematchoua, NAU

Joshua Ryan New, ORNL

Amy Palmer, IBM

Rabindra Pokhrel, ASU

Mattheus Porto, ASU

Anthony Priano, IBM

Edwin Alejandro Ramirez Aguilar, ASU

David Sailor, ASU

Francisco Salamanca Paloua, ASU

Ted Schuur, NAU

Avery Stubbings, ORNL

Huilin Sun, NAU

Mukul Tewari, IBM

Lauren Thomas, IBM

Lloyd Treinish, IBM

Daniel Waxman, BNL

Rob Wolfinbarger, ASU

Enrique Vivoni, ASU

Xuesong Zhou, ASU

Resilient Solutions team

Deepak Amaripadath, ASU

Jean Andino,  ASU

Joffa Applegate, ASU

Natalia Arruda, ASU

Ashley Avila, UArizona

Heidi Brown, UArizona

Sam Chambers, UArizona

Kristina Currans, UArizona

Katherine Coleman, UArizona

Mary Munoz Encinas, ASU

Gregg Garfin, UArizona

Matei Georgescu, ASU

Melissa Guardaro, ASU

David Hondula, ASU

Joseph Karanja, ASU

Kirstyn Kay, UA

Mark Kear, UArizona

Ladd Keith, UArizona

Kenneth Kokroko, UArizona

Lindsey Jordan, UArizona

Katia Lamer, BNL

Chris Chaeha Lim, UArizona

Elijah Martin, ASU

Sara Meerow, ASU

Alamin Molla, ASU

Elise Lodge Otto, UArizona

Paulina Luna Ramirez, UArizona

Helen Rowe, NAU

Malini Roy, UArizona

David Sailor, ASU

Xahria Santiago, UArizona

Sina Sedaghat, ASU

Saeideh Sobhaninia, ASU

Patricia Solis, ASU

Philip Stoker, UArizona

Drew Szentesy, UArizona

Lauren Thomas, IBM

Lisa Townsend, UArizona

Shaylynn Trego, ASU

Lloyd Treinish, IBM

Jennifer Vanos, ASU

Enrique Vivoni, ASU

Mary Wright, City of Phoenix

Jeonggyo Yoon, UArizona

Advisory Board

Stakeholder Advisory Group

Nicole Antonopoulos, City of Flagstaff

Jessica Bell, Maricopa County Public Health Department

Daniel Betts, Blue Frontier

Tom Dang, National Weather Service

Michael Denby, Arizona Public Service

James Gagliardi, City of Casa Grande

Laura Hyneman, City of Mesa

Irene Ogata, City of Tucson Water

Technical Advisory Group

Dr. Mary Barth*, NCAR

Dr. Elie Bou-Zeid, Princeton University

Dr. Jonathan Gilligan, Vanderbilt

Dr. Theo Lim, Virginia Tech

Dr. Dev Niyogi, UT Austin

Dr. Paul Shepson, Stonybrook

Dr. James Whetstone, NIST

Dr. Olga Wilhelmi, NCAR

*nomination acceptance pending